Dzbanek filtrujący – kiedy wymiana filtra jest konieczna
Dzbanek filtrujący – kiedy wymiana filtra jest konieczna?
8 lutego, 2020
luna_unimax_granat
Ile trwa filtrowanie wody w dzbanku?
21 lutego, 2020
Pokaż wszystkie

Jak działają dzbanki filtrujące?

Jak działają dzbanki filtrujące

Dzbanki filtrujące wodę stają się dziś niemal standardowym elementem wyposażenia kuchni czy jadalni i jest to bardzo dobry trend. Ich używanie ma sporo zalet, a główną z nich jest picie zdrowej i czystej wody kranowej. Codzienne picie dużej ilości wody to warunek konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego zawsze warto mieć pod ręką świeżą wodę, która kosztuje niewiele- w końcu to kranówka.

Jakie filtry są dostępne na rynku i jak one działają?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów produktów do filtrowania wody- filtry przepływowe, dzbanki i butelki filtrujące to tylko jedne z tych artykułów. Ta szeroka gama produktów pozwala na wybór filtra, który w 100% odpowiadał będzie naszym indywidualnym wymaganiom i potrzebom. Kształt, kolor, materiał z jakiego wykonany jest dzbanek- to wszystko możemy indywidualnie dopasować do swojego gustu lub chociażby do wyglądu naszej kuchni czy jadalni. Filtrowaną wodę można pić bezpośrednio lub przygotowywać na jej bazie posiłki, a także używać ją w małym sprzęcie domowego AGD.

Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na rynku dzbanków i butelek są produkty od DAFI. Jest to nasza polska, rodzima firma, która tworzy artykuły zaawansowane innowacyjne już od ponad 30 lat. Jak działają? Wszystko odbywa się przy pomocy filtra umieszczonego wewnątrz dzbanka. Filtr ten w większości przypadków składa się z aktywowanego węgla oraz z żywicy jonowymiennej. Filtrowanie wody odbywa się na 5 etapach. Pierwszy etap polega na usunięciu z niej nawet najmniejszych zanieczyszczeń mechanicznych.

Kolejny krok to usunięcie z wody wszelkiego rodzaju osadów, rdzy, zawiesin- zarówno zanieczyszczenia mechaniczne jak i te osadowe są świetnie wychwytywane z wody za pomocą węgla, który charakteryzuje się ogromnymi właściwościami absorpcyjnymi. Kolejne etapy to zmiękczenie wody za pomocą żywicy jonowymiennej oraz eliminacja z wody chloru i jego podobnych przy pomocy węgla aktywnego. Ostatni etap to znów filtracja mechaniczna i etap ten kończy proces filtracji, a w naszych szklankach pojawia się krystalicznie czysta woda o idealnym zapachu oraz smaku.

Dlaczego warto używać dzbanków filtrujących?

Najkrótsza odpowiedź jest prosta: bo to świetny sposób na zdrową wodę, która jest zawsze pod ręką. Dzbanek czy butelka filtrująca to niedrogie artykuły (koszt oscyluje pomiędzy 20 a 100 złotych), a w zamian za tę niedużą inwestycję otrzymujemy produkt, który dostarczy nam setki czystej wody każdego miesiąca (wydajność filtra w dzbanku to około 200 litrów przefiltrowanej wody miesięcznie). To więc prosty patent na oszczędzanie i na dbałość o środowisko naturalne- nigdy więcej kupowania wody butelkowej w plastikowych butelkach. Dzbanki filtrujące są niezwykle łatwe w użyciu, a przefiltrowana przez nie woda zdecydowanie przewyższa walorami smakowymi tę bezpośrednio pitą z kranu.

Gotowanie na przefiltrowanej wodzie lub robienie na jej bazie gorących czy zimnych napojów, znacznie wpływa na ich walory smakowe, czyniąc je bardziej wyrazistymi. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dzbanków, co daje nam możliwość kupienia takiego, który będzie świetnym „gadżetem” praktycznym, ale i dekoracyjnym naszego stołu.